Udutulede kasutamine: millal ja kuidas neid õigesti kasutada?

Udutulede kasutamine: millal ja kuidas neid õigesti kasutada?

Udutuled on autol olemas kindla põhjusega – need aitavad sind olukordades, kus auto tavatuledest ei ole abi. Tihe udu, tugev vihm või lumetorm võivad nähtavust oluliselt piirata, ning just siis on udutuled väga vajalikud. Paraku ei ole kõikidele autojuhtidele selge, millal täpselt oleks vaja udutuled sisse lülitada ja kuidas neid õigesti kasutada, et ise paremini näha ja samas teisi mitte häirida. Seetõttu uurimegi siinkohal põhjalikumalt, miks udutuled on olulised ning kuidas neid õigesti kasutada.

Mis need udutuled täpsemalt on ja miks neid vaja läheb?

Udutuled asuvad tavaliselt auto esiosas madalamal kui lähi- ja kaugtuled ning neil on madalam ja laiem valgusvihk. Tänu sellele valgusvihule aitavad udutuled paremini eristada teeääri ja takistusi ka siis, kui sõidutingimused on väga halvad.

Udust või sajust põhjustatud halva nähtavuse korral võivad tavalised lähi- või kaugtuled hoopis oma eesmärgile vastupidiselt toimida. Nende valgus peegeldub tagasi ja teeb nähtavuse veel halvemaks. Udutuled aga valgustavad teepinda madalalt, mis aitab sellist peegeldust vältida ja muudab sõitmise turvalisemaks. Lisaks teevad udutuled halbades oludes auto ka teistele liiklejatele paremini nähtavaks. Nii aitab udutulede kasutamine nii sul endal paremini teel püsida kui ka teistel sind õigel ajal märgata.

Tänapäeval on laialt levinud ka erinevate liiklusinfo rakenduste kasutamine. Näiteks Waze pakub võimalust kaasliiklejatel reaalajas märkida teel udu, libedust, tugevat sadu ja muid ohte. Nii saad juba varakult teada või teistele kaasliiklejatele teada anda, kus olud on keerulised, et kõigil oleks võimalus ohtudeks ette valmistuda.

Millal peaks eesmised udutuled sisse lülitama?

Eesmisi udutulesid tuleks kasutada ainult siis, kui nähtavus on tõesti kehv. Üldine reegel ütleb, et kui sa ei näe teel olevaid objekte või teepiirdeid kaugemalt kui umbes 300 meetrit, siis on aeg udutuled sisse lülitada. Just sellistes tingimustes aitavad need sul paremini näha, mis tee peal toimub, ja samas muudavad ka sinu auto teistele paremini nähtavaks.

Eestis lubab seadus kasutada eesmisi udutulesid kahes olukorras: need võivad põleda sõidu ajal koos esituledega halva nähtavuse korral või neid võib kasutada ka päevasõidutuledena lähitulede asemel.

Millal kasutada tagumisi udutulesid?

Tagumised udutuled on mõeldud selleks, et sinu auto paistaks halva nähtavusega olukorras ka tagant tulijatele paremini silma.

Eestis tohib tagumisi udutulesid kasutada vaid asulavälisel teel ja ainult halva nähtavuse korral. See piirang on täiesti põhjendatud, sest tagumine udutuli on väga ere ja kui seda kasutada selge ilmaga või näiteks linnaliikluses, võib see tagant tulevat juhti häirida ja halvemal juhul ka pimestada.

Oluline on meeles pidada, et kui nähtavus paraneb, tuleks tagumised udutuled kohe välja lülitada, et kaasliiklejaid mitte segada.

Miks ei ole mõistlik udutulesid niisama kasutada?

Kuigi Eesti liiklusseadus lubab eesmisi udutulesid kasutada ka päevasel ajal lähitulede asemel, ei tähenda see kohe, et see on alati mõistlik. Valel ajal sisse lülitatud udutuled võivad teatud olukordades isegi ohtlikuks kujuneda. Näiteks maanteel, kus tee on kergelt kumer, võivad jääda madalal paiknevad udutuled teekumeruse taha varju. Sellisel juhul ei pruugi vastutulev juht sinu autot üldse märgata ja võib ekslikult arvata, et tee on tühi ja vastutulevaid autosid ei ole. Kui ta selle põhjal otsustab möödasõitu alustada, võivad tagajärjed kurvad olla, kuigi tehniliselt on kõik olnud seadusega kooskõlas.

Tasub meeles pidada, et eesmised udutuled valgustavad ainult väikest ala auto ees. See ere valgus põhjustab silmades reaktsiooni, kus pupillid tõmbuvad kokku ja see vähendab silma võimet näha kaugemaid objekte, seda eriti just pimeda ajal. Maanteekiirusel sõites võib see tähendada, et juhil jääb takistuse märkamiseks ja reageerimiseks liiga vähe aega, sest valgustatud ala läbimiseks kulub vaid murdosa sekundist.

Ka tagumiste udutulede puhul on oluline, et neid ei kasutataks niisama „igaks juhuks“. Hea nähtavusega ei ole neist mingit kasu – pigem vastupidi. Liiga ere tagumine udutuli võib pimestada tagant tulevat juhti, hajutada tema tähelepanu ja muuta õigel ajal reageerimise keerulisemaks. Nii on äkkpidurdused ja ka avariid kergemad tulema.

Seega – kuigi seadus lubab eesmiste udutulede kasutamist hea nähtavuse korral ka päevasel ajal, tasub udutulesid kasutada ainult siis, kui neid tõesti vaja on. Need on mõeldud eelkõige halva nähtavuse jaoks, mitte igapäevaseks kasutamiseks. Mõistlik ja läbimõeldud kasutamine aitab vähendada liiklusõnnetuste riski ja säilitada kõikide teelolijate turvalisuse.

Arvesta ka teiste juhtide eksimustega

Isegi kui sina ise oled teadlik, liikluses tähelepanelik, arvestav ja järgid kõiki reegleid, ei saa sa kunagi kontrollida, mida teised juhid teevad. Nähtavus võib hetkega muutuda, keegi võib teha ootamatu manöövri või võtab üle liiklusraev ja õnnetus võib juhtuda ka siis, kui sina pole ise midagi valesti teinud. Just sellepärast tasub mõelda heale kindlustuskaitsele.

Balcia liikluskindlustus ja kasko aitavad sul sellistes olukordades end kindlamalt tunda, vahet ei ole kas teine juht eksib, nähtavus on kehv või ilmub teele mõni takistus. Kui midagi juhtub, tead, et sul on kindel tagala ja saad mure korral kindlustusnõude esitada. Hea kindlustus annab sulle südamerahu ja võimaldab keskenduda sellele, mis loeb kõige rohkem – turvalisele sõidule.