Autoga reisimisel võib ette tulla olukordi, mida ei saa ette näha. Rohelise kaardi olemasolu aitab kindlustada, et oled ootamatusteks valmis ka väljaspool Eestit liigeldes. Roheline kaart on rahvusvaheline liikluskindlustuse poliis, mida on vaja reisides autoga väljaspool Euroopa Liitu või teatud riikides, kus tavaline liikluskindlustuse poliis ei kehti. See on oluline dokument, sest see tagab, et sinu sõiduki kindlustus katab tekitatud kahjud ka teistes riikides. Selgitame, miks roheline kaart on vajalik, kuidas seda taotleda ning millal ja kus seda kasutada.
Mis vahe on liikluskindlustuse poliisil ja rohelisel kaardil?
Liikluskindlustuse poliis kindlustuslepingu väljatrükk ehk paberkandjal dokument, mis tõendab, et sinu sõiduk on Eestis ja Euroopa Liidu piires kindlustatud. See kehtib automaatselt Euroopa Majanduspiirkonna riikides ja Šveitsis ning võimaldab neis liigelda ilma täiendavate dokumentideta. See on igale autojuhile kohustuslik ja tagab, et liiklusõnnetuse korral on kahjud kaetud vastavalt seadusele.
Roheline kaart on aga rahvusvaheline liikluskindlustuse laiendus, mida on vaja väljaspool Euroopa Liitu teatud riikides, kus Eesti tavapoliis ei ole tunnustatud. Oma kindlustuse kehtivust rohelise kaardiga pead tõendama Albaanias, Andorras, Aserbaidžaanis, Bosnia ja Hertsogeviinas, Makedoonias, Marokos, Moldovas, Montenegros, Suurbritannias, Serbias, Tuneesias ja Türgis.
Sisuliselt on roheline kaart kehtiva kindlustuspoliisi tõend, mis võimaldab sul ohutult ja vastavalt seadusele liigelda riikides, kus kehtivad teistsugused reeglid. Kui tavaline liikluskindlustuse poliis katab kahjud ainult Euroopa Majanduspiirkonna riikides ja Šveitsis, siis roheline kaart annab kindlustunde ka teistes eelnevalt mainitrud riikides. Seetõttu tasub enne reisimist alati kontrollida, milliseid dokumente on läbitavates riikides vaja ning vajadusel need taotleda.
Kuidas rohelist kaarti taotleda?
Rohelise kaardi taotlemine pole üldse keeruline, aga sellegipoolest on oluline seda teha aegsasti enne oma reisi. Kuna roheline kaart on seotud sinu olemasoleva liikluskindlustuse poliisiga, tuleb selle saamiseks pöörduda oma kindlustusandja poole.
Tänapäeval pakuvad paljud kindlustusandjad võimalust rohelist kaarti digitaalselt taotleda. Seda saab teha mugavalt läbi kindlustusfirma veebilehe või mobiilirakenduse, kus kaart väljastatakse tavaliselt PDF-formaadis ning mille saad seejärel ise valgele paberile välja printida. Alates 1. juulist 2020 kehtestas Eesti Liikluskindlustuse Fond uue rohelise kaardi vormi, mille järgi tuleb see printida senise rohelise paberi asemel valgele paberile.
Rohelise kaardi väljastamine on üldjuhul kehtiva liikluskindlustuse lepingu puhul tasuta.
Milliseid dokumente on veel vaja autoga välismaale reisides?
Enne reisimist tasub kindlaks teha, et sul on kõik vajalikud dokumendid kaasas. Nii saad vältida trahvide saamist ning muid ebameeldivaid olukordi, mis vastasel juhul võiksid kalliks maksma minna. Lisaks rohelisele kaardile on tähtis mõelda ka teiste oluliste dokumentide peale.
Auto registreerimistunnistus
Sellega saad tõendada, et auto on seaduse kohaselt registreeritud ja võib liikluses osaleda. Samuti on see oluline tõend sõiduki omandi- või kasutusõiguse kohta.
Kui auto ei ole sinu nimele registreeritud, võib lisaks vaja minna auto omaniku volitust. Kui sõidad rendiautoga või kui kasutad kellegi teise autot, on omaniku allkirjaga volitus vajalik mitmetes riikides.
Kehtiv juhiluba
Rahvusvahelistel teedel liiklemiseks peab juhiluba olema vastavuses sihtriigi nõuetega. Mõnes riigis võib olla vajalik rahvusvaheline juhiluba, mis tuleb enne reisi hankida. Tasub meeles pidada, et rahvusvaheline juhiluba kehtib ainult koos Eesti juhiloaga.
Muud piiriületuseks vajalikud dokumendid
Mõned riigid võivad nõuda täiendavaid tõendeid, näiteks sõiduki tehnilise ülevaatuse kehtivuse tõendamiseks. Muud nõutavad dokumendid tasub samuti enne reisile minemist üle kontrollida.
Turvalist liiklemist!
Enne välismaale reisimist veendu, et sul on olemas kõik vajalikud dokumendid ning et tead läbitavates riikides kehtivaid eritingimusi. Kontrolli kindlasti, kas kõik vajalikud dokumendid kehtivad kogu reisi vältel. Nii saad vältida tarbetut ajakulu ning võimalikke probleeme.
Liikluskindlustuse poliisi või rohelise kaardi olemasolu tagavad, et õnnetuse korral hüvitatakse kahjud kannatanule, aga tasub ka enda sõiduki kaitseks kaaluda kasko sõlmimist. Kaskokindlustus aitab ootamatute juhtumite, näiteks loodusõnnetuste või vandalismi, korral katta sinu sõiduki remondi- või asendamiskulud. Ära unusta ka reisikindlustust, mis kaitseb sind reisi ajal terviseprobleemide, pagasiga seotud murede või reisi ärajäämise korral.
Et reis kulgeks muretult, planeeri kõik vajalikud toimingud aegsasti ning hoia dokumendid alati käepärast. Nii oled valmis ootamatusteks ja tagad turvalise liiklemise nii endale kui ka teistele liiklejatele.