Kevad on lõpuks käes ja see tähendab, et lapsed saavad jälle rohkem aega õues veeta. Pärast pikka talve, mil koduseid tegevusi oli ehk liiga palju, soovivad paljud vanemad oma lapsi rohkem liikuma ja värske õhu kätte saada. Aga vahel on ka lapsevanematel ideed otsas – mida vahvat koos lastega ette võtta, et kõigil oleks lõbus ja tore olla? Just seetõttu panime kokku hulga vahvaid kevadisi tegevusi, mis aitavad lastel olla aktiivsed ning pakuvad kogu perele mõnusat koosolemist.
Mida lastega õues teha?
Avasta koos perega uusi matkaradu
Kevadel tasub kindlasti ette võtta vähemalt üks mõnus matk loodusesse. Eestis on palju eriilmelisi matkaradu, kuhu reisida ilusal kevadpäeval, et mõnusasti üheskoos aega veeta. Näiteks võib minna Kakerdaja raba matkarajale, kus laudtee peal kõndides saab uudistada rabamaastikku. Tallinna lähistel asub üks populaarsematest matkaradadest Viru rabas. Sealne laudtee on kuni vaatetornini sobilik ka ratastooli või vankriga liikumiseks. Matkates saavad lapsed hingata värsket õhku ja avastada uusi põnevaid asju, olgu nendeks siis konnad, lilled või erinevad putukad.
Aeg rattad välja tuua!
Kevad on ideaalne aeg jalgrattaga sõitmiseks. Eestis leidub hulgaliselt turvalisi rattateid, kus saab koos perega mõnusalt sõitu nautida. Näiteks on rattasõiduks head tingimused Tallinnas Pirita promenaadil või Tartus Emajõe ääres. Väiksematele sobivad hästi rattapargid, näiteks Tallinnas asub Männi pargis liikluslinnak ja Tartus on Tähtvere spordipark, kus lapsed saavad liiklusreegleid harjutada ja turvaliselt rattasõitu õppida. Enne teele asumist kontrolli kindlasti, et rattakiiver ja muu turvavarustus oleks heas korras.
Mine lastega piknikule
Üks tore viis kevadpäeva nautimiseks on võtta kaasa mõned snäkid ja minna perega piknikule. Mõnusad kohad pikniku pidamiseks on näiteks Kadrioru park Tallinnas, Pärnu rannapark või Viljandi lossimäed. Tore mõte on külastada ka mõnda vabaõhumuuseumi, näiteks Eesti Vabaõhumuuseumi Tallinnas või Eesti Maanteemuuseumi Varbusel, kus pere saab lisaks söögi nautimisele tutvuda põnevate lugudega ajaloost. Tervislikeks piknikusuupisteteks sobivad hästi puuviljad, värske köögivili dipikastmega ja kodused võileivad.
Kultuurilised ja harivad tegevused lastele
Muuseumid ja näitused
Lisaks välitegevustele saab viia pere näiteks avastama põnevaid muuseume ja näitusi üle Eesti. Paljud neist pakuvad just lastele mõeldud interaktiivseid tegevusi ja töötubasid. Näiteks Lennusadam Tallinnas korraldab erinevaid peredele suunatud tegevusi. AHHAA teaduskeskus Tartus on alati kindla peale minek, sest seal saavad lapsed ise teadust läbi mängu avastada. Kui otsid midagi rahulikumat, on Eesti Loodusmuuseumis Tallinnas vahvad näitused, kus saab lähemalt tutvuda loomade ja taimedega.
Teatrietendused ja kontserdid
Vahva ühine tegevus on ka teatrisse või kontserdile minek. Näiteks Tallinnas Eesti Noorsooteater ja Tartu Vanemuine pakuvad toredaid etendusi nii pere suurematele kui ka pisematele. Lisaks toimub kevadel mitmeid pereüritusi ja festivale, nagu Tallinnas Jazzkaar, mille kavast leiab alati midagi lõbusat ka peredele. Sellised ühised ettevõtmised loovad häid mälestusi ja pakuvad tervele perele igapäevaellu mõnusat vaheldust.
Tegevused koduõuel
Lase lastel näpud mulda panna!
Kui kevadel ilmad ilusaks lähevad, on mõnus koos lastega aias tegutseda ja midagi täiesti ise kasvatada. Lastele meeldib väga näpud mulda pista ja jälgida, kuidas nende istutatud seemnest kasvab päris taim. Proovige näiteks üheskoos rediseid, porgandeid või herneid kasvatada – neid on lihtne hooldada ja hiljem saavad lapsed uhkusega enda kasvatatud saaki maitsta. Kui aeda pole, saab väga hästi ka rõdul või aknalaual väikeseid maitsetaimi kasvatada. See on lastele põnev ja õpetab ka vastutustunnet, sest taimede eest tuleb järjepidevalt hoolitseda.
Õuemängud
Kui taimed on istutatud, tasub kindlasti võtta ette ka mõned vahvad õuemängud. Proovige perega näiteks kullimängu, ukakat või rahvastepalli – need on lihtsad mängud, mis sobivad hästi ka naabrilastega koos mängimiseks. Samuti saab kevadel tänavakriitidega joonistada või kui hoovis või maja juures on ruumi, võib püsti panna väikese jalgpallivärava või korraldada petangivõistlusi. Sellised lihtsad õuetegevused aitavad lastel energiat kulutada ja loovad kõigile mõnusat ühist olemist.
Lase loovus valla!
Kevadised meisterdamised
Kevadel tasub lastega õues jalutades koguda igasugu loodusmaterjale, millest saab hiljem kodus vahvaid asju meisterdada. Näiteks võib korjata oksakesi, käbisid ja kevadlilli, millest saab teha uhkeid lauakaunistusi või pärgi uksele riputamiseks. Väga lihtne ja tore idee on värvida kividele erinevaid loomi, lilli või putukaid. Tasub proovida lastega koos ka linnumaju ehitada või meisterdada putukahotelle, mis lisaks vahvale ajaveetmisele õpetavad lapsi loodust hoidma ja märkama.
Õues maalimine ja joonistamine
Kui päike paistab ja ilmad lähevad soojaks, on hea lastega ette võtta üks mõnus kunstipäev värskes õhus. Võta õue kaasa värvid, paberid ja molbertid või lihtsalt joonistusplokid ning lase lastel jäädvustada seda, mida nad kevadel enda ümber näevad. Näiteks võivad nad joonistada esimesi kevadlilli, puid, linde või hoopis pere kevadises aias tegutsemas. Selline vabas õhus loominguga tegelemine pakub lastele palju rõõmu ja inspiratsiooni ning aitab neil märgata kevade ilu enda ümber. Lisaks tekivad sellest toredad mälestused ja vahvad kunstiteosed, mida hiljem kodus seinale riputada.
Ühiskondlikud üritused ja festivalid
Kevadlaadad ja festivalid
Kevad on Eestis laadahooaeg, mis pakub head võimalust perega välja minna ning kohalikku melu nautida. Näiteks tasub külastada Türi lillelaata, mis on igal kevadel üks Eesti suuremaid laatasid, kus jagub tegevust nii suurtele kui väikestele. Tallinnas pakuvad Kalamaja päevad toredat programmi, mille hulgas on alati ka lastele sobivaid tegevusi ja töötubasid. Sellised üritused annavad hea võimaluse veeta koos perega mõnus päev, tutvuda kohaliku käsitööga ning maitsta värsket kodumaist toitu.
Kogukonna talgud
Kevad on ka talgute aeg, mil tullakse kokku ja tehakse midagi ühiselt. Osale perega näiteks „Teeme Ära“ talgupäeval, mille käigus saab aidata oma kodukanti puhtamaks ja ilusamaks muuta. See on tore viis õpetada lastele ühiselt tegutsemist, hoolimist ja kogukonnatunnet. Sellistest päevadest jäävad toredad mälestused ning lisaks saate anda oma panuse kodukoha paremaks muutmiseks.
Ole kevadisteks seiklusteks valmis!
Riietu kihiliselt
Kevadel on ilm sageli tujukas: hommikul võib olla jahe, lõunal päike juba soojendab ning õhtul kisub taas külmaks. Seepärast on mõistlik nii lapsed kui ka end riidesse panna nii, et vajadusel saab mõne kihi juurde panna või ära võtta. Näiteks võiks seljas olla õhuke särk, soe dressipluus ja jope, mida saab vajadusel seljast võtta. Kevadel tuleb ka jalanõusid hoolikalt valida, sest porilombid ja märg muru on tavalised. Kummikud hoiavad laste jalad kuivana ning tuju rõõmsana.
Lõbutse turvaliselt!
Kevadel õues tegutsedes tasub alati valmis olla väikesteks õnnetusteks, sest jooksmise ja mängimise käigus võib ikka kukkumist ette tulla. Kuna kevad toob endaga kaasa ka suurema jalakäijate hulga ja rattaliikluse, siis kahjuks sagenevad ka liiklusõnnetused. Seepärast on hea kaasas kanda väikest esmaabikomplekti, kus on plaastrid, antiseptik ja muu vajalik kraam. Suurema kindlustunde tagamiseks võiks kaaluda ka kindlustuslahendusi, näiteks Balcia õnnetusjuhtumi kindlustust või Junior kindlustust, mis annab perele kindlustunde ja kaitseb lapsi ootamatute juhtumite korral. Sportlikumate laste jaoks on olemas Balcia Extreme kindlustuslahendus. Kui ohutus on läbi mõeldud, saate kõik koos muretult ja rõõmsalt kevadisi seiklusi nautida.