Kevade saabudes muutuvad teeolud sageli ettearvamatuks ning seetõttu on liiklusohutus eriti olulisel kohal. Ühelt poolt on teeolud ootamatud, sest teekate päevase soojuse ajal sulab üles, kuid võib siis öösel taas jäässe minna. Teiselt poolt on kevadel ka sademeid rohkem, mistõttu võivad ka maha sadanud lumi või vihm teeolusid pidevas muutumises hoida ning samuti nähtavust piirata. Pidevas muutumises olevates tingimustes sõltub meie kõigi ohutus eeskätt heast liikluskultuurist, mille aluseks on tähelepanelikud, hoolivad ja teineteist austavad liiklejad. Uurime lähemalt, kuidas kevadistes oludes muutuvate sõidutingimustega turvaliselt hakkama saada ning kuidas vältida võimalikke liiklusohtusid.
Kuidas kevadel teeolud muutuvad?
Salakaval must jää
Üks suuremaid kevadisi väljakutseid on just sagedased temperatuurikõikumised. Päevasel ajal sulatab päike jää ja lume, kuid õhtuste ja öiste külmakraadide mõjul tekivad teedele taas nähtamatud libeduslaigud ehk must jää. See muudab teekatte äärmiselt ohtlikuks. Varakevadel, mil ööd on endiselt külmad, on eriti ohtlikud varjulised kohad, sillad ning metsavahelised teelõigud, kus jää ja härmatis püsivad kauem ning sulavesi külmub kiiresti. Just nendel lõikudel tuleb olla eriti tähelepanelik ning kohandada oma sõidukiirust ja -stiili vastavalt ilmastikuoludele.
Vihm ja lõrts mõjutavad nii nähtavust kui pidurdusteekonda
Lisaks temperatuurikõikumistele muudavad kevadised sademed sõiduolud veel keerulisemaks. Teele kogunev vihmavesi muudab tee pinna libedaks ja seega on pidurdusteekond tavapärasest pikem.
Aeg-ajalt võib sadada ka lörtsi, mis võib lisaks pidurdusteekonna pikendamisele ootamatult ka nähtavust halvendada. Seetõttu on oluline hoida sõiduki klaasid puhtad ning vajadusel kojamehed välja vahetada, et klaase saaks efektiivselt puhastada. Halvema nähtavuse korral on tark kiirust vähendada ja hoida tavapärasest suuremat pikivahet, et ootamatuid ja ohtlikke olukordi vältida.
Kevadised teede remonditööd
Kevade saabudes algavad tavaliselt suuremamahulised teede remonditööd, mis võivad liikluskorraldust oluliselt mõjutada. Teede remontimiseks paigaldatakse ajutisi liiklusmärke, piiratakse sõidukiirust ja muudetakse sageli ka liiklusskeeme. Remonditööde piirkonnas võivad teed olla tavapärasest kitsamad ja tekkida vajadus teha järske manöövreid. Seetõttu tuleb seal liigeldes olla väga tähelepanelik ning järgida hoolikalt liikluskorraldajate juhiseid ja liiklusmärke. Lisaks sellele tasub arvestada ka sellega, et remondi korral võib olla piirkonnas lubatud sõidukiirus väiksem, mis tähendab, et liiklus on aeglasem ning sinu igapäevane sõiduaeg võib kõvasti pikeneda. Seetõttu mõtle oma teekond eelnevalt läbi ning arvesta võimalike liiklustakistustega, et jõuaksid sihtpunkti ohutult ja õigeaegselt.
Juhi käitumine ja liiklusohutus muutuvates teeoludes
Õige sõidukiiruse valimine
Kevadel võivad teeolud muutuda minutitega – päikeseline ilm võib ootamatult asenduda vihmasaju või lörtsiga. Sellistes tingimustes mõistab hea juht, et sõidukiirus ei ole määratud liiklusmärgiga, vaid see tuleb valida vastavalt teeoludele. Kui teeolud on halvad, siis tuleb kiirust vähendada nii palju, et oleks võimalik säilitada nii enda kui kaasliiklejate ohutus. See aga võib ka tähendada seda, et planeeritud teekond muutub tunduvalt pikemaks. Märja või libeda teega suureneb pidurdusteekond märkimisväärselt ning liiga kiire sõit vähendab juhi reageerimisaega ootamatutes olukordades suurel määral.
Ohutu pikivahe on parim viis õnnetuste vältimiseks
Üks sagedasemaid liiklusõnnetuste põhjuseid on eessõitva sõidukiga liiga väikese pikivahe hoidmine. Kevadiste muutlike teeolude tõttu on piisava distantsi hoidmine eriti tähtis. Rusikareeglina võiks ohutu pikivahe heade teeolude korral asulas olla vähemalt kolm sekundit ning asulavälisel teel vähemalt neli sekundit. Lihtne viis selle mõõtmiseks on valida teeserval paiknev kindel punkt (näiteks post või liiklusmärk) ning lugeda, mitu sekundit kulub hetkest, kui eesolev auto sellest möödub, kuni sinna jõuad sina ise. Kui aga teeolud pole kiita, tuleb ohutuse tagamiseks hoida sellest veelgi suuremat pikivahet. Pikema distantsi hoidmine annab sulle piisavalt reageerimisaega, kui sinu ees olev sõiduk peaks ootamatult pidurdama või teele ilmub mõni takistus.
Kaitslik juhtimisstiil
Kevadel on liikluses eriti tähtis järgida kaitsliku juhtimise põhimõtteid, sest need aitavad märgata ja vältida ohtlikke olukordi juba enne nende tekkimist. Kaitslik juhtimine tähendab sisuliselt seda, et sa ei lähtu liikluses ainult reeglitest või oma õigustest, vaid arvestad ka teiste liiklejate võimalike eksimustega. Sa oled valmis selleks, et mõni juht võib järsku suunda muuta, ootamatult pidurdada või tähelepanu kaotada, ning reageerid sellistes olukordades rahulikult ja enesekindlalt.
Selline juhtimisstiil aitab vältida õnnetusi, kuna oled pidevalt valmis ootamatusteks ning suudad vajadusel kiiresti reageerida. Kaitslik juht jälgib pidevalt ümbrust ja üritab liikluses ette näha olukordi, mis võiksid kujuneda ohtlikuks. Ta hoiab turvalist pikivahet, väldib järske kiirendamisi ja pidurdamisi ning oskab õigel ajal märgata, kui mõni teine juht käitub liikluses riskantselt või hajameelselt.
Kevadel tähendab kaitslik juhtimine ka seda, et hoiad oma sõiduki tehnilises korras, näiteks kontrollides rehvide, pidurite ja tulede seisukorda. Samuti tähendab see valmisolekut kiireteks ilmamuutusteks.
Lõppkokkuvõttes tähendab kaitslik juhtimine rahulikku, tähelepanelikku ja lugupidavat suhtumist nii enda kui ka teiste liiklejate turvalisusesse, sest selline lähenemine aitab sul ja teistel alati turvaliselt sihtpunkti jõuda.
Õigeaegne rehvivahetus
Kuna kevad on aeg, mil vahetatakse talverehvid suverehvide vastu, siis on oluline rääkida ka õigeaegse rehvivahetuse tähtsusest. Soojemate ilmadega ei tööta talverehvid enam nii hästi, sest need on loodud spetsiaalselt talviste olude tarbeks. Seetõttu kulub ka nende muster soojade ilmadega palju kiiremini ning rehvi purunemise oht suureneb.
Kui päevane temperatuur hakkab regulaarselt olema üle 7 kraadi, on õige aeg suverehvid alla panna. Õigel ajal rehvivahetuse tegemine parandab auto juhitavust, lühendab pidurdusteekonda ja teeb sõidu oluliselt turvalisemaks. Lisaks säästab see pikas plaanis ka raha, sest rehvid kestavad nii kauem.
Kergliiklejate ohutus
Kevadisel ajal liigub tänavatel ringi rohkem inimesi, hakatakse sõitma jalgratastega ja tõukeratastega. Autojuhid peaksid seetõttu olema eriti tähelepanelikud just ülekäiguradade, rattateede ja parkide läheduses, kus kergliiklejaid liigub rohkem.
Ka lastega tuleb arvestada - kevadel hakkavad lapsed tihtipeale rohkem aega õues veetma ning mänguhoos võivad nad muutuda hajameelseks ja seetõttu ohtlikesse olukordadesse sattuda. Seetõttu tuleb autojuhina olla õuealadel ja mujal lapsi märgates eriti ettevaatlik ning lapsevanemana tasub lastega kindlasti liiklusreeglid üle korrata. Kasulikke nõuandeid ja praktilisi õppematerjale laste liiklusohutuse õpetamiseks leiad veebilehtedelt liiklusohutus.agamina.ee ja tarkvanem.ee.
Kindlustus liiklusohutuse tagamisel
Kindlustus on oluline osa liiklusohutusest, kuna see aitab maandada erinevaid riske, mis kaasnevad liikluses osalemisega. Liikluskindlustus on kohustuslik kõikidele sõidukitele ning katab kahjud, mida võid tahtmatult põhjustada teistele liiklejatele. Kaskokindlustus tagab lisaturvalisuse, sest see hüvitab kahjud ka sinu enda sõidukile näiteks avarii, loodusõnnetuse või isegi varguse korral. Lastega peredel tasub kaaluda ka Junior kindlustust, mis kaitseb pere noorimaid liikmeid õnnetuste puhul.