Auto kasko- ja liikluskindlustuse kehtivuse kontroll

Auto kasko- ja liikluskindlustuse kehtivuse kontroll

Liikluskindlustus on kohustuslik kõigile sõidukitele, et liiklejaid ootamatutes olukordades kaitsta. Kehtiv liikluskindlustus katab liiklusõnnetuse korral kolmandatele osapooltele tekitatud kahju, samas kui kaskokindlustuse olemasolu aitab katta ka õnnetuses süüdi oleva osapoole kahjud. Ilma kehtiva liikluskindlustuseta liikluses osaleda ei tohi.

Liikluskindlustuse kehtivust on hea aeg-ajalt kontrollida, et vältida olukorda, kus aegunud poliis sulle probleeme põhjustama hakkab. Uurime lähemalt, kuidas auto kindlustuse kontrolli teostada.

Kuidas sõiduki liikluskindlustuse kehtivust kontrollida?

Liikluskindlustuse lepingu kehtivuse kontrollimiseks olemas mitu võimalust, aga neist kõige levinum variant on kontroll Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) lehe kaudu.

Kuidas LKF-i lehel kindlustuse kehtivust näha?

  1. Ava LKF-i koduleht.
  2. Sisesta kontrollimiseks sõiduki registreerimisnumber, VIN-kood või poliisi number.
  3. Mõne sekundi jooksul kuvatakse:
    • kindlustuse kehtivus: näed, kas sõiduki liikluskindlustus on aktiivne või on see aegunud. Aktiivse kindlustuskaitse puhul näed ka selle kehtivuse aega;
    • kindlustusandja nimi: info kindlustusseltsi kohta, kes on poliisi väljastanud;
    • kindlustuse kehtivusala: selleks on üldjuhul Euroopa majanduspiirkonna lepinguriigid.

Auto kindlustust saab kontrollida ka oma kindlustusandja kodulehel

Lisaks LKF-i platvormile saab liikluskindlustuse kehtivust kontrollida ka oma kindlustusandja veebilehe kaudu. Enamik kindlustusandjaid pakuvad oma klientidele võimalust siseneda kasutajakeskkonda ja sealt oma poliise hallata. Balcia puhul on oma kindlustuse kehtivusaega võimalik kontrollida Balcia Äpist! Nii saad mugavalt oma lepingute kehtivust alati näha, ükskõik, kas oled kodus või liikvel.

Liikluskindlustuse olulisus

Liikluskindlustuse kehtivuse kontrollimine on oluline, et oleksid valmis ootamatusteks, mis võivad tekkida erinevate liiklusolukordade tõttu. Eesti liikluskultuuris tuleb paraku ette olukordi, kus juhid ei arvesta teiste liiklejatega. Vahet ei ole, kas selle põhjuseks on hooletus või kasvõi liiklusraev - kindlustuse olemasolu annab sulle kindlustunde, et sa ei jää sellises olukorras üksi ning sinu sõidukile tekitatud kahjud saavad kaetud.

Kuidas kontrollida kaskokindlustuse kehtivust?

Kaskokindlustuse kehtivuse kontrollimiseks tuleb pöörduda oma kindlustusandja poole, kuna kaskokindlustust puudutav info ei ole koondatud ühtsele avalikule platvormile nagu liikluskindlustuse puhul.

Kõige mugavam viis kasko kehtivuse kontrollimiseks on kasutada kindlustusandja veebilehte või mobiilirakendust. Pead oma kasutajakontoga sisse logima ning saad ülevaate oma poliisi kehtivusajast, tingimustest ja sellest, millised kahjud sinu lepinguga kaetud on. Paljude kindlustusandjate puhul saad sealtsamast ka oma poliisi pikendada või vajadusel muudatusi teha.

Kui mingil põhjusel e-keskkonnale ligipääs puudub, saad alati pöörduda kindlustusandja klienditeeninduse poole abi saamiseks.

Kui sul on kasko olemas, siis ka juhul, kui oled ise õnnetuse põhjustajaks, katab tekkinud kahju kindlustusselts ning sina tasud ainult omavastutuse osa.

Millal peaksid kindlasti oma sõiduki kindlustuse kehtivust kontrollima?

Enne sõiduki müümist

Enne ostu-müügitehingu lõpuleviimist on mõistlik sõiduki liikluskindlustus katkestada. Enamik kindlustusandjaid maksavad sulle tagasi raha, mida oled perioodi eest ette maksnud. Kui auto on juba uue omaniku nimele registreeritud, siis ei saa sa ise enam lepingut ära lõpetada, sest kõik õigused ja kohustused on seaduse kohaselt siis uuele omanikule üle läinud.

Enne välismaale sõitmist

Kui plaanid sõidukiga välismaale minna, on oluline kontrollida, kas sul on kehtiv liikluskindlustus ja kas kindlustus kehtib ka sinu sihtriigis. Välismaale minnes on vajalik roheline kaart, mis tõendab sõiduki kindlustuskaitset teistes riikides. Ilma selleta võivad tekkida probleemid piiriületusel ja liiklusõnnetuse korral.

Kindlustuse pikendamise ajal

Kindlustuslepingu lõppemise kuupäeva lähenedes on oluline kontrollida, millisel kuupäeval täpsemalt liikluskindlustuse leping pikendamist vajab. Kui kindlustust õigeaegselt ei uuendata, jääb auto kindlustuskaitseta. Paljud kindlustusandjad saadavad e-kirjaga poliisi lõppemise kohta meeldetuletuse, kuid lõppvastutus jääb siiski sõiduki omanikule.

Kui sõiduk seisab pikalt kindlustamata

Kui sõiduk ei ole pikemat aega kasutusel, võib see seista kindlustuseta kuni 12 kuud. Kui see periood ületatakse, rakendub automaatne liikluskindlustus ehk sundkindlustus, mille tingimused ja kulud on omaniku jaoks märksa ebasoodsamad. Seetõttu tasub kindlustuse kehtivus ja vajadus regulaarselt üle vaadata, isegi siis, kui auto seisab.